Læs dagbog

Hvad kan gøre mig lykkelig?

En side i dagbogen "Virkeligheden venter lige rundt om hjørnet.."
Skrevet af Dontknow 6. februar 2012 21:33

Endnu en weekend er gået. Synes tiden går overraskende hurtigt. Og snart er det sommer og så skal jeg til at tage mig sammen. Selv tanken om det gør mig udmattet.

Normalt er jeg altid lidt munter efter mine weekender væk, men ikke denne gang. Føler jeg lever alt for meget i mit hoved for tiden, og det er lidt svære for mig at være sammen med andre mennesker. Når jeg er alene vil jeg være sammen med nogen, og når jeg er sammen med nogen, vil jeg egentlig helst være alene.
Sad på den sædvanlige sofa med dyner, i dæmpet lys og frydede mig over, at jeg ikke skulle ud i sneen. Sad og røg en smøg, da det jeg var i gang med at se blev afbrudt af støjende reklamer. Jeg får altid ondt i hovedet, når reklamerne kommer, (er forresten blevet meget følsom overfor støj og høj lyd på det seneste, hmm) de larmer, synger og skaber sig, og så er de altid meget højere end det program, man var i gang med at se. Skruede næsten helt ned, idet jeg tog endnu et hvæs af min smøg. Jeg begyndte at kigge mig omkring i rummet. Alt virkede så stille og fredfyldt i det dæmpede lys og jeg begyndte at tænke over min egen placering i rummet. "Her sidder jeg, inde i varmen, med smøger, tv, et fyldt køleskab, en kæreste som virkelig elsker mig, og en skør familie som dog elsker mig og vil gøre alt for mig, med hele mit liv foran mig og et hav af muligheder, men hvorfor er jeg ikke glad? Hvorfor kan jeg ikke være lykkelig? Hvad vil nogensinde kunne gøre mig lykkelig?" Tankerne blev forstyrret af at det ringer på døren, og jeg kunne nu stoppe med at spekulere og kun fokusere på at spise og virke glad og "normal" i noget tid.

Jeg er næsten glad for, at jeg har brugt alle mine penge allerede, har haft sådan en trang til at sløre mine sanser på den ene eller den anden måde. Jeg ville ikke tøve med at bruge pengene på enten noget der kan drikkes, noget der kan ryges, eller noget der kan indsuffleres.
Bare et par timer lidt væk ville være rart.

Hmm.. brændte min læge af i dag.. hovsa.. Har det ret dårligt over det, men havde glemt det fuldstændigt, og at jeg aldrig ved hvad dato det er hjælper heller ikke lige frem.

Havde glædet mig til at komme hjem i dag.. Det eneste sted jeg egentlig slapper rigtig af, med mindre min far er i dårligt humør. Og så af en anden grund.....
Men glæden over at være hjemme, blev hurtigt erstattet af nedtrykthed og bitterhed. Intet kunne selvfølgelig komme bag på mig, men alligevel føler jeg mig så sorgfuld..
Hvordan kan man være så dum, så mange gange...?

Og spørgsmålet kører stadig rundt i hovedet på mig.

"Hvad kan gøre mig lykkelig?"

Kommentarer fra andre brugere

Hej :-)

Måske skal du ændre dit spørgsmål til "hvad er et godt liv for mig?"

Lykkelig er man vist kun i perioder, men et godt liv kan man selv skabe sig :-)

Skrevet af Smølfine, 6. februar 2012 23:40

Hvad er lykkelig? Hvad er det for dig?

Skrevet af Esc, 7. februar 2012 10:10

Smølfine.

Det vel lidt et og samme spørgsmål.

Skrevet af Dontknow, 7. februar 2012 23:19

Esc.

Lykke er vel, når man lever i en tilværelse med tilfredshed og glæde.

Skrevet af Dontknow, 7. februar 2012 23:22

Hmm... Lykkelig liv kontra godt liv...

Godt liv er for mig at se, et liv, hvor man har skabt sig selv de goder, man gerne vil have og opnå. Fx go økonomi, uddannelse, familie m.m.

Lykkelig liv handler for mig om, at alt skal være perfekt. Og det tror jeg ikke nogen oplever...

Skrevet af Smølfine, 7. februar 2012 23:34

Smølfine

Lykke har da intet med perfektion at gøre.
Har man opnået de gode du taler om osv. og har et godt og tilfredsstillende liv, så er man vel også lykkelig.

Skrevet af Dontknow, 7. februar 2012 23:46

Jeg er nu ikke spor lykkelig, trods jeg har de ting. Jeg har bare et godt liv, hvor alt fungere...

Men self kan ordene tolkes forskelligt :-)

Skrevet af Smølfine, 8. februar 2012 00:03

Som du selv siger, så kommer det nok an på hvad man lægger i ordene.
For mig at se, kan det så ikke være et reelt godt liv, hvis det ikke giver en form for tilfredsheds følelse og lykke.
Og så kan man så spørge sig selv, om man har fyldt sit liv med det rigtige, og hvad om det egentlig er den rette anskuelse af hvad der er et godt liv for en selv.

Skrevet af Dontknow, 8. februar 2012 00:26

Så må du blive ved med at undersøge, hvad det er du skal fylde dit liv med, så du bliver glad og tilfreds. Hvad vil du nå i livet - og hvordan når du det. Selvom det er en kliche, så har man kun en chance, så det handler om at udnytte den så optimalt som man nu engang kan ud fra de kort man har på hænderne. Men jeg tror også vi skal passe på ikke at gå rundt og fokusere for meget på om vi er glade eller triste hver eneste dag. Egentlig skal vi jo bare leve, og holde fokus på det.

Skrevet af Esc, 8. februar 2012 10:15