Læs dagbog
En god dag
En side i dagbogen "Grådens bog"
Skrevet af lucylucy 18. marts 2010 19:01
Det har vaeret en god dag, so far. Jeg har vaeret paa arbejde paa vaerestedet hvor jeg nu har 2 1/2 (betalte) timer om ugen som receptionist.
Hvis det bare var flere timer ville jeg egentlig vaere godt tilfreds, selv om det er et dybt fald at have en lang uddannelse og saa at blive receptionist.
Jeg faar ca. 60 kr om timen (det er mindsteloennen) og det er ikke meget, men det goer undervaerker at faa anerkendelse for det man laver.
Det vaerste er naar man ikke har nok at lave, men i dag var jeg fuldt optaget fordi jeg havde tilbudt at tage moedereferat af det sidste moede for receptionisterne, og det skulle skrives ind.
Jeg fik at vide at jeg maaske kan komme op paa 3 timer og faa noget mere ansvar. Kommer jeg en dag til at have fast arbejde der?
Jeg gik derfra med den tilfredse folelse af at have lavet et stykke arbejde.
Luften er mild og varm i dag og det er dejligt. Det er den forste dag med mild brise, i modsaetning til den bitre kulde vi har haft, i aar og jeg havde min tynde jakke paa og froes ikke.