Læs dagbog

Endelig

En side i dagbogen "Mig igen"
Skrevet af Canne 20. marts 2008 22:47

Endelig nu har jeg ferie til 1.april.Har været på job i dag hårdt og stress,nogen gange tænker jeg hvorfor jeg bliver ved mit fag,men jeg har været samme sted i mange år og holder så meget af alle beboerne,dejligt at få smil fra dem og søde bemærkninger,dejligt at se det man gør for dem virker,sår der heler op osv.DE er jo nu i sidste fase af deres liv og fortjener at blive behandlet godt i deres sidste tid.Jeg kan faktisk slet ikke undvære det selvom det er hårdt.
I morgen kommer min familie til frokost,søn svigerdatter,barnebarn,bror og svigerinde og brors døtre og barnebarn,så jeg må lidt tidligt op og i gang.
Glæder mig til at være sammen med dem.Lørdag til 50 års fødselsdag og søndag til middag hos veninde.Lidt rigeligt for mig at overskue er ikke meget for mange mennesker på en gang.Har mange ting jeg gerne vil have lavet i min ferie,min altan skal ryddes og gøres ren og min have hvis vejret tillader det,og rengøring og vinduespudsning,håber jeg overskuer og når det i hvert fald mit mål,og så også tid til gode venner.
Ha`det godt allesammen

Kommentarer fra andre brugere

Kære Canne

Godt du har fået ferie. Nyd familie og venner..og husk også at få slappet af,,,det har du så også nogle dage til bagefter al selskabeligheden.
Rengøring og vinduespudsning kan bedre vente end afslapning....tror jeg

Håber du får en god påske

Skrevet af voksen, 20. marts 2008 23:52